Wszystko o wypowiedzeniu umowy pożyczki.

zerwanie umowy pozyczki

Polska jest krajem, gdzie bardzo dużo osób pożyczka pieniądze. Jest to związane z niskimi zarobkami, świetnymi ofertami inwestycji lub po prostu prostym zastrzykiem gotówki. Wraz ze wzrostem zainteresowania w pożyczkach rośnie również liczba niespłaconych zobowiązań. W takich przypadkach występuje wypowiedzenie umowy pożyczki, czyli prosto mówiąc pożyczkodawca rezygnuje z umowy.

W jaki sposób występuje wypowiedzenie umowy pożyczki

1. Porozumienie pożyczkodawcy z pożyczkobiorcą

Sposób ten jest najmniej obciążający dla obu stron. Nie muszą one ingerować w prawo i wszystko odbywa się, podczas negocjacji. Koniec końców ustalane są warunki, a także termin spłaty. Zazwyczaj odpowiadają one pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Zazwyczaj jest to pierwszy sposób radzenia sobie z problemami, które mogą występować, podczas spłaty zobowiązania. Porozumienie może wystąpić w każdym momencie trwania umowy, jednak gdy w umowie terminowej zapisana jest data spłaty i pożyczkobiorca spełnia wszystkie warunki to pożyczkodawca nie może wypowiedzieć mu umowy.

2. Wypowiedzenie zgodne z umową

Zazwyczaj w umowach pożyczkowych zapisane są warunki wypowiedzenia umowy. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaca 3 kolejnych rat pożyczki to pożyczkodawca ma możliwość wypowiedzenia mu umowy. Wszystko odbywa się na warunkach ustalonych w umowie i nie wykracza poza jej obręb. Wypowiedzenie to jest czasami mało przyjemne dla pożyczkobiorcy, jednak zgadza się on na nie podpisując umowę.

3. Wypowiedzenie zgodne z Kodeksem Cywilnym

Wypowiedzenie umowy pożyczki zgodne z Kodeksem cywilnym występuje tylko w przypadku umów spisanych na czas nieokreślony. Pożyczkodawca ma możliwość odstąpić od umowy w terminie 6 tygodni od dnia doręczenia wypowiedzenia pożyczkobiorcy.

Wypowiedzenie umowy pożyczki w rodzinie

Występuje również pożyczka prywatna, która polega na prywatnym spisaniu umowy i pożyczeniu pieniędzy drugiej osobie. Zazwyczaj występuje ona w obrębie rodziny. Podlega ona takim samym prawom jak umowy pożyczkowe podpisywane w bankach lub parabankach. Tak, więc nie ma większej różnicy z kim podpisuje się umowę. Należy zwracać uwagę na warunki, które zapisane są w jej treści.

Co zrobić gdy ma się problemy ze spłatą pożyczki

Wypowiedzenie umowy pożyczki jest ostatecznością, na którą decydują się pożyczkodawcy w trudnych chwilach. Pożyczkobiorcy powinni wiedzieć co zrobić w momencie, gdy wiedzą, że będą mieli problemy ze spłatą zobowiązania. Należy pamiętać, że pożyczkodawcy żyją głównie z odsetek i dla nich spłata należności jest bardzo ważna. Można poprosić o zamrożenie rat na dwa lub trzy miesiące i w tym czasie uzbierać odpowiednie środki na spłatę. Istnieje również możliwość poproszenia o zmniejszenie rat i np. wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu nie będzie trzeba oddawać wysokiej sumy w danym miesiącu. Przede wszystkim pożyczkobiorca nie powinien bać się rozmawiać ze swoim pożyczkodawcą, ponieważ tam też pracują ludzie, którym zależy na odpowiednim terminie spłaty. Gdy wystąpi wypowiedzenie umowy pożyczki pożyczkobiorca będzie miał to w papierach i może nie uzyskać kolejnego kredytu lub pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.