Tanie pożyczki pozabankowe: co warto wiedzieć o współeczesnym sektorze pożyczkowym?

tania pozyczkaUsługi instytucji pożyczkowych sukcesywnie zdobywają sobie coraz większą popularność wśród polskich klientów. Takie rozwiązania, jak tanie pożyczki pozabankowe już teraz pod względem swojej popularności mogą równać się z kredytami konsumpcyjnymi dostępnymi w ofertach banków.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oferta dzisiejszych instytucji pożyczkowych jest naprawdę zróżnicowana i zawiera produkty pożyczkowe w wielu różnych wariantach. Co więcej, współczesne firmy pożyczkowe niemal standardowo udostępniają swoim klientom różnego rodzaju bonusy oraz warunki promocyjne, co sprawia, że wybór najbardziej atrakcyjnej i najlepiej dopasowanej do naszych preferencji oferty staje się jeszcze bardziej problematyczny.

Jakie dokładnie usługi można znaleźć w ofertach nowoczesnych instytucji pożyczkowych i o czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki? Oto krótki przewodnik po dzisiejszym sektorze pożyczek pozabankowych.

Tanie pożyczki pozabankowe: nie każda firma zasługuje na zaufanie

W społecznej świadomości takie pojęcia, jak „firma pożyczkowa”, „instytucja pożyczkowa” czy „parabank” nadal są identyfikowane ze sobą i bardzo często używane w sposób całkowicie zamienny, tak jak gdyby każde z tych pojęć miało dokładnie ten sam desygnat. W rzeczywistości jednak sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Istnieje istotna- zarówno formalna jak też praktyczna- różnica pomiędzy instytucją pożyczkową a parabankiem. Ta pierwsza to podmiot działający zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim, podlegający kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oraz widniejący w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. W odniesieniu do  parabanków najlepszym określeniem jest natomiast tzw. szara strefa, ponieważ podmioty te często działają na zasadzie omijania przepisów polskiego prawa.

Jak wybrać rodzaj pożyczki?

Podstawowy wybór przed jakim staniemy porównując ze sobą różne dostępne tanie pożyczki pozabankowe to oczywiście kwestia charakteru pożyczki. Możemy zdecydować się albo na szybką pożyczkę krótkoterminową, czyli tzw. chwilówkę albo też na pożyczkę ratalną. To jednak jeszcze nie wszystko. Niektóre firmy oferują rozwiązania nietypowe: np. pożyczki ratalne na niewielkie kwoty typowe dla chwilówek jednak ze znacznie dłuższym okresem spłaty.

Oprócz samego podstawowego mechanizmu spłaty pożyczki warto wziąć pod uwagę również takie parametry, jak możliwość przedłużenia okresu trwania pożyczki, możliwość refinansowania pożyczki czy też opcja wypłaty pożyczki poprzez czek GIRO.

Inne ciekawe kwestie

Obecnie coraz więcej instytucji pożyczkowych umożliwia swoim klientom dokonanie szybkiej weryfikacji danych osobowych poprzez skorzystanie z takich usług, jak Kontomatik czy Instantor. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju aplikacje nie tylko pobierają nasze dane osobowe, ale również historię transakcji z konta bankowego. Oznacza to, że korzystanie z wymienionych aplikacji de facto służy firmom pożyczkowym nie tylko w celu weryfikacji naszych danych osobowych, lecz stanowi również element procesu weryfikacji zdolności kredytowej.

Należy także pamiętać, że nie istnieją instytucje pożyczkowe, które w procesie weryfikacji zdolności kredytowej klienta nie sprawdzają żadnych baz informacji gospodarczych lub kredytowych. Dany podmiot może co najwyżej nie sprawdzać np. BIK, lecz z pewnością zweryfikuje nasze dane w którejś z pozostałych baz, jak na przykład KRD czy BIG InfoMonitor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.