Wybór pierwszego rachunku bankowego to bez wątpienia nader istotna decyzja. Banki aktualnie oferują naprawdę sporo ciekawych propozycji dedykowanych młodym klientom, co znacznie upraszcza sprawę. Nie oznacza to jednak, że każde konto dla młodych okaże się tak samo dobrym rozwiązaniem. Różnice w ofertach poszczególnych banków są zauważalne również w segmencie rozwiązań dedykowanych młodym klientom. Stąd też przed podjęciem decyzji warto sprawdzić przynajmniej kilka najbardziej istotnych parametrów a także, przynajmniej w ogólnych zarysach, określić swój profil oraz predyspozycje.

Poniżej czytelnik znajdzie aktualny ranking kont dla studentów oraz osób młodych. Kolejne części tekstu zaprezentują natomiast garść najważniejszych informacji, które z pewnością warto wziąć pod uwagę przed otworzeniem pierwszego rachunku w banku.

Ostatnia aktualizacja: 1 Października 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Millenium Konto 360° Student - 200 zł premii
Tak
? założenie konta - 50 zł + dokonanie min. 5 transakcji bezgotówkowej w październiku i listopadzie - 150 zł
Promocja
Tak
? bezpłatne w przypadku min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? bezpłatne w przypadku zapewnienia min. 1000 zł wpływów zewnętrznych i min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
Bezpłatna karta
Tak
? bezpłatne w przypadku min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
? bezpłatne w przypadku min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu. W przypadku braku płatności kartą lub BLIKIEM, opłata za obsługę karty debetowej wynosi 4 zł miesięcznie.
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Konto Przekorzystne dla młodych
Tak
? Załóż konto za pomocą selfie i otrzymaj bonus 200 zł!
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Konto dla Młodych
Tak
? 0 zł za obsługę karty debetowej wystarczy wykonać min. 4 transakcje bezgotówkowe (z wyjątkiem przelewów) kartą debetową wydaną do konta lub przy użyciu kodu BLIK w okresie, za który jest pobierana miesięczna opłata za kartę
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Nie
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
? 0 zł za obsługę karty debetowej wystarczy wykonać min. 4 transakcje bezgotówkowe (z wyjątkiem przelewów) kartą debetową wydaną do konta lub przy użyciu kodu BLIK w okresie, za który jest pobierana miesięczna opłata za kartę, w przeciwnym razie opłata wynosi 5 zł/mies.
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Konto dla młodych
Nie
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Millenium konto osobiste - promocja 70 zł z Kontem 360° Junior i goodie
Tak
? 220 PLN przy aktywnym korzystaniu z karty i aktywacji aplikacji mobilnej
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? zasilenie konta min 1000 zł i jedna płatność kartą
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
? zasilenie konta min 1000 zł i jedna płatność kartą
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Konto Mobi z Moim ING
Tak
? Otwórz konto przez internet, spełnij warunki promocji a możesz zyskać do 160zł
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
Konto proste zasady od 18 do 26 lat
Nie
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «
eKonto możliwości
Nie
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Bezpłatna karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
Darmowe konto
» SPRAWDŹ «

Atrakcyjne konto dla młodych, czyli jakie?

Na samym początku należy wyraźnie zaznaczyć, że generalnie oferta kont dla osób młodych prezentowana przez banki jest zauważalnie bardziej atrakcyjna od oferty standardowej, tj. dedykowanej klientom, którzy przekroczyli określony wiek. Osoby przed 18 rokiem życia lub też studenci będą mogli więc liczyć między innymi na takie udogodnienia, jak:

 • Niższe opłaty za prowadzenie rachunku lub też całkowity brak opłaty
 • Niższe opłaty za usługi dodatkowe(wypłaty z bankomatów) albo też brak tego rodzaju opłat
 • Możliwość atrakcyjnego powiązania SOR-u z rachunkiem oszczędnościowym

Każdy z wymienionych punktów jest istotny, jednak w niektórych przypadkach dobrze będzie nie zatrzymywać się na pozorach. Dla przykładu najlepsze konto dla młodych niekoniecznie musi być całkowicie darmowe, o ile rachunek zakładamy raczej w celach oszczędzania pieniędzy, niż codziennego korzystania z rachunku bankowego. Aby więc być w stanie określić parametry najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb rachunku w pierwszej kolejności konieczne będzie określenie samych potrzeb.

Do czego ma nam służyć konto dla młodych?

W przypadku osób w wieku szkolnym pierwsze konto bankowe raczej rzadko jest przecież używane w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Najczęściej rachunek taki jest zakładany raczej w następujących celach:

 • Umożliwienie młodemu człowiekowi budowania własnego kapitału(wpłaty od rodziców, praca dorywcza itd)
 • Dostęp do własnych pieniędzy w celu finansowania niektórych wydatków

W tej sytuacji oprócz parametrów samego SOR-u dobrze będzie wziąć pod uwagę parametry, jakimi cechuje się powiązane konto oszczędnościowe dla młodych, w tym przede wszystkim:

 • Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego
 • Wysokość opłaty za prowadzenie konta do oszczędności
 • Wysokość ewentualnych opłat za przelewy pomiędzy rachunkami(np. przelew z konta oszczędnościowego na rachunek bieżący)
 • Ewentualne dodatkowe promocje i bonusy(programy oszczędzania, karty wielowalutowe itd)

Jak wybrać konto dla studenta?

Inaczej będzie przedstawiać się kwestia w przypadku kont przeznaczonych dla osób znajdujących się w młodym wieku, które jednak już samodzielnie finansują swoje codzienne wydatki. Mówimy tutaj chociażby o studentach. W tym wypadku co do zasady pierwsze konto bankowe oceniamy według takich samych kryteriów, jak każdy inny rachunek bieżący. Oznacza to, że pod uwagę koniecznie należy wziąć następujące parametry:

 1. Wysokość stałej opłaty miesięcznej(najlepszą opcją będzie rzecz jasna darmowe konto bankowe dla studenta)
 2. Wysokość ewentualnej opłaty rocznej
 3. Warunki zwolnienia z opłat stałych(np. liczba transakcji, jakich trzeba dokonać, aby bank nie pobrał opłaty)
 4. Wysokość opłat za korzystanie z bankomatów
 5. Liczbę oraz umiejscowienie darmowych bankomatów należących do banku, w którym otwieramy konto
 6. Opłata za kartę debetową
 7. Ewentualne opłaty za przelewy zwykłe oraz natychmiastowe
 8. Opłaty za wpłatę gotówki na konto w oddziale lub wpłatomacie

Niestety, każdy z wymienionych faktorów ma istotne znaczenie. Co więcej, niedopatrzenie w jednym z punktów może poskutkować tym, że wybierzemy ofertę, która jest po prostu niedopasowana do naszych potrzeb. Przykład:

W momencie rozpoczęcia studiów Jacek założył swoje pierwsze konto bankowe. Oferta wydawała się atrakcyjna ze względu na brak opłat stałych, ciekawe promocje oraz brak prowizji za wypłaty z bankomatów należących do banku X. Niestety, Jacek nie sprawdził, jaką liczbę bankomatów posiada bank X. Okazało się, że najbliższy bankomat znajduje się daleko od miejsca zamieszkania Jacka, natomiast prowizje za korzystanie z bankomatów należących do innych banków są wysokie.

Jest to oczywiście jedynie hipotetyczny przykład, jednak dość dobrze obrazuje on fakt, iż pozornie drugorzędne kwestie tak naprawdę czasami są w stanie zdeterminować to, czy dane konto dla młodych okaże się atrakcyjne również w praktyce, a nie jedynie w teorii. Naturalnie, dobra porównywarka kont dla młodych będzie w tym względzie istotną pomocą. Jednocześnie jednak nawet najbardziej adekwatny i precyzyjny ranking kont dla studentów nie zastąpi nam w sposób całkowity czytania umowy.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając pierwsze konto bankowe?

Warto pamiętać, że nawet najlepsze konto bankowe dla młodych w pewnym momencie zmieni swoją formułę, czyli zostanie w sposób automatyczny przeobrażone w konto standardowe. Co do zasady, banki wyznaczają górną granicę wieku na poziomie 24-27 lat. W niektórych wypadkach można jednak natknąć się także na dodatkowe kryteria. Na przykład warunkiem dostępu do danej oferty może być posiadanie statusu studenta. Jest to bez wątpienia istotna informacja, ponieważ często używa się zamiennie terminów „konto dla młodych” oraz „konto dla studenta”. Tymczasem w rzeczywistości nie każde konto dla studenta będzie dostępne jedynie zależnie od kryteriów dotyczących wieku.

Nie trzeba również tłumaczyć, że dobrze sprawdzić, w co dokładnie zamieni się nasze konto, kiedy przekroczymy określony wiek. Osoba zakładająca pierwsze konto w wieku 20 lat z perspektywą automatycznej zmiany rachunku w momencie osiągnięcia 24 lat może być przykro zdziwiona, kiedy okaże się, że nowy rachunek, do którego automatycznie przypisał nas bank, wiąże się z szeregiem opłat. Stąd zakładając pierwszy rachunek bankowy warto zawsze brać pod uwagę dwa czynniki:

 • Charakter i strukturę oferty aktualnej(tej, która będzie nas obowiązywać do momentu osiągnięcia określonego wieku)
 • Strukturę oferty docelowej, do której zostaniemy włączeni w momencie przekroczenia np. 25 lub 26 lat 

Dodatkowe kryteria wyboru konta dla młodych

W niektórych przypadkach poza strukturą oferty samych rachunków bieżących warto będzie wziąć pod uwagę także kilka innych elementów. Bank może oferować np. możliwość założenia atrakcyjnej lokaty lub rachunku oszczędnościowego jednak tylko dla klientów posiadających już rachunek bieżący. Jeżeli zakładając pierwsze konto bankowe bierzemy pod uwagę również perspektywę oszczędzania, z pewnością atrakcyjność lokat, rachunków oszczędnościowych lub programów budowania kapitału oferowanych przez dany bank może okazać się istotnym czynnikiem.

Z kontem bieżącym może się wiązać rzecz jasna także oferta karty kredytowej. Jest to kolejny potencjalnie ważny czynnik wyboru, ponieważ różnice w ofertach kart kredytowych pomiędzy poszczególnymi bankami mogą być naprawdę znaczne. Czasami atrakcyjne, całkowicie darmowe konto bankowe dla młodych wiąże z drogą i nieatrakcyjną kartą kredytową. W tym wypadku ewentualne profity związane z ofertą samego SOR-u mogą zostać całkowicie zneutralizowane przez wysokie koszty karty kredytowej. Naturalnie, nie każda młoda osoba chce posiadać kartę kredytową, jednak wybierając konto osobiste z pewnością warto uwzględnić również ten czynnik.

Nasze preferencje dotyczące posiadania karty kredytowej mogą się przecież zmienić, tak samo jak nasza sytuacja finansowa- w takim wypadku dostęp do taniej karty kredytowej okaże się istotnym czynnikiem w ofercie banku. Na dodatek warto pamiętać, że do opłat związanych z kartą kredytową dojdą przecież również ewentualne opłaty wynikające ze zmiany konta dla młodych w rachunek standardowy. W skrajnych przypadkach taka „przesiadka” może nagle naprawdę znacząco zwiększyć nasze miesięczne obciążenie finansowe. Jak więc, same podstawowekoszty konta dla młodych to w niektórych sytuacjach jeszcze nie wszystko.

Pewnym profitem może być także, przynajmniej w określonych wypadkach, dostęp do oferty TFI, o ile rzecz jasna dany bank posiada własne Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. W aktualnych warunkach(niskie stopy procentowe NBP w połączeniu z wysoką inflacją) tradycyjne formy oszczędzania kapitału-lokaty czy konta oszczędnościowe- wyraźnie tracą na atrakcyjności. Stąd też dostęp do TFI także może wpływać na ogólną atrakcyjność oferty rachunku bieżącego w danym banku, jakkolwiek jest to parametr raczej opcjonalny, ponieważ inwestowanie w fundusze wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy nt. mechanizmów rządzących światem pieniądza. Z drugiej jednak strony, pierwsze konto bankowe z łatwym dostępem do TFI może okazać się całkiem atrakcyjną opcją np. dla studenta finansów lub ekonomii. 

Konto dla dzieci a konto dla młodych

Oddzielnego potraktowania domaga się kwestia konta przeznaczonego dla dzieci. Przypomnijmy, że zgodnie z polskim prawem własny rachunek bankowy może posiadać każda osoba, która ukończyła 13 lat. W praktyce jednak konto dla dzieci to nie zawsze jedno i to samo, co konto dla młodych. Niektóre banki zakreślają bowiem nie tylko górną granicę wiekową(25, 26, 27 lat), lecz również granicę dolną. W jednym banku granica ta będzie wynosić właśnie 13 lat, ale już inny bank oferuje konta wyłącznie osobom, które ukończyły 18 lat.

Warto także pamiętać, że w niektórych sytuacjach istotne znaczenie może mieć status formalny konta posiadanego przez osobę małoletnią. Konto dla dzieci co do zasady może:

 • Być samodzielnym rachunkiem bankowym należącym do małoletniego, który ukończył 13 lat
 • Być „podłączone” do SOR-u posiadanego przez przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica

Dlaczego jednak jest to istotne? W pierwszym wypadku pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym młodego człowieka będą „nietykalne” dla komornika w sytuacji, kiedy rodzice popadną w tarapaty finansowe. W drugim wypadku natomiast tego rodzaju prawidłowość nie zachodzi, ergo pieniądze praktycznie należące do małoletniego będą mogły zostać zajęte(formalnie konto jest bowiem częścią SOR-u rodzica).