Porównanie i ranking kredytów: jak porównywać kredyty?

ranking kredytowInternetowe narzędzia służące do porównywania  ofert kredytowych bez wątpienia stanowią pożyteczne rozwiązania. Korzystając z tzw. porównywarek kredytowych mamy szybki dostęp podstawowych informacji na temat wielu różnych ofert w zakresie zarówno kredytów w bankach, jak też pożyczek w instytucjach pozabankowych.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet tak pozornie proste narzędzia, jak porównywarki kredytów, należy użytkować w sposób rozsądny oraz przemyślany: w przeciwnym wypadku narażamy się po prostu na błędną interpretacją wyświetlonych nam wyników porównania konkretnych ofert.

Jak więc umiejętnie porównywać oraz hierarchizować oferty w zakresie pożyczek pozabankowych oraz kredytów w bankach? Oto nasz krótki poradnik.

Porównanie i ranking kredytów: jak porównywać kredyty?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że każdy bez wyjątku ranking kredytów czy też pożyczek opiera się na porównaniu określonych aspektów wybranych ofert. O wyborze tego lub innego aspektu decyduje rzecz jasna osoba dokonująca porównania, czyli po prostu użytkownik. Jakie czynniki przede wszystkim należy brać pod uwagę przy porównywaniu ofert kredytów oraz pożyczek? Będą to rzecz jasna:

  • 1. Maksymalny okres trwania kredytu/pożyczki
  • 2. Dostępna wysokość kredytu
  • 3. Dostępność danej usługi(rygoryzm procedury weryfikacji zdolności kredytowej, oświadczenia o dochodach itd)
  • 4. Całościowe koszty kredytu lub pożyczki

Dwa pierwsze punkty wydają się jasne same przez siebie i nie wymagają dodatkowego omówienia. Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do punktu nr 3 a zwłaszcza punktu numer 4.

Zacznijmy od tego ostatniego. W praktyce klienci bardzo często synonimizują pojęcie „kosztów kredytu” z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. Niestety, tego rodzaju podejście może zawieść nas na manowce. Dlaczego? RRSO jest konstruktem o pochodzeniu raczej politycznym, niż ekonomicznym: powodem jego wprowadzenia były określone dyrektywy EU mające na celu zwiększenie przejrzysztości rynków pożyczkowych. Oczywiście, nie oznacza to, że RRSO jest parametrem całkowicie nieprzydatnym: rzecz w tym, że należy pamiętać o ograniczeniach tego konstruktu.

O co jednak chodzi dokładnie? RRSO nie zawsze jest w stanie dostarczyć nam adekwatnych informacji jeżeli chodzi o porównanie kilku różnych ofert. Wszystko przez skomplikowany algorytm, według którego wylicza się Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Co oznacza to dla klienta? Porównując koszty kredytu nie należy kierować się wysokością RRSO, tylko konkretną, określoną w zł kwotą, na jaką opiewają całościowe koszty pożyczki.

Dostępność kredytów i pożyczek: co warto wiedzieć?

Co natomiast jeżeli chodzi o dostępność określonych kredytów lub pożyczek? W przypadku zwykłych kredytów konsumenckich lub pożyczek pozabankowych, nie jest to kwestia szczególnie istotna. Co innego jednak w przypadku np. kredytów hipotecznych: tutaj model oceny scorignowej stosowanej przez konkretny bank może mieć naprawdę istotne znaczenie zarówno dla przyjęcia lub odrzucenia naszego wniosku o kredyt, jak też w zakresie zaoeferowanych nam warunków kredytu.

Jak rozwiązać ten problem? Niestety, żaden dostępny w internecie ranking kredytów nie udzieli nam tutaj wystarczających odpowiedzi. Szczegółową wiedzą na temat dokładnego sposobu działania poszczególnych banków, stosowanych przez nie modeli oceny scoringowej itd, dysponują jedynie specjaliści zajmujący się tematyką kredytową, czyli doradcy kredytowi i/lub doradcy finansowi. W przypadku więc, gdy planujemy zaciągnięcie kredytu na dużą kwotę i z długim okresem spłaty, naprawdę warto sprawdzić wcześniej, która z dostępnych na rynku ofert okaże się najlepiej dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.