Instytucje pozabankowe przedstawiają szeroką ofertę pożyczek i dla osób młodych, i dla seniorów. Każdy bank oraz firmy pożyczkowe mają własną własne reguły dotyczące minimalnego oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy. Minimalny wiek kredytobiorcy to zazwyczaj 18 lat. Jest to przede wszystkim osoba młoda, która wchodzi w dorosłość i potrzebuje dodatkowych pieniędzy na rozwój.
Maksymalny wiek kredytobiorcy to określenie zaś odnosi się do maksymalnego wieku, w którym kredytobiorca powinien całkowicie spłacić swoje zadłużenie. Innymi słowy, jeżeli bank lub instytucja ustala maksymalny wiek 70 – 75 lat, oznacza to, że kredytobiorca powinien zapłacić ostatnią ratę najpóźniej w dniu przypadającym na jego urodziny.
Pożyczki w sieci cieszą się największą popularnością, ponieważ nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby z nich korzystać. Aplikowanie o zastrzyk gotówki jest bardzo proste. Wystarczy kilka minut, aby przejść przez cały proces ubiegania się o dodatkowe środki. I w dzisiejszych czasach prawie każdy emeryt jest zaznajomiony z obsługą telefonu czy z komputerem
Do ilu lat pożyczkodawcy udzielają kredytów?
Chociaż wielu emerytów nie ma problemów z budżetem i zwraca zaciągnięte długi, to niemała grupa seniorów boryka się z zaległościami finansowymi. Pożyczki z maksymalnym wiekiem kredytobiorcy, przyjaznym dla seniorów, znajdziemy w ofercie niejednego pożyczkodawcy. Każda instytucja udzielająca pożyczek sama ustala określony maksymalny wiek, do którego kredytobiorcy mogą spłacać swoje zadłużenie. Pożyczki dla emerytów znajdziemy najczęściej w rankingach produktów finansowych. Zestawienie najbardziej atrakcyjnych pożyczek pozwoli łatwo trafić na ofertę odpowiadającą naszym wymaganiom.
Wiek może być jednym z elementów, który zaważy na tym, że instytucja finansowa nie udzieliła nam kredytu lub pożyczki. Im jesteśmy starsi, tym prawdopodobieństwo uzyskania dodatkowych pieniędzy z długim okresem spłaty jest mniejsze.
Na emeryturę najczęściej odchodzą w wieku powyżej 65 lat, co sprawia, że ich dochody ulegają znaczącemu obniżeniu. Dla większości instytucji może to zaburzyć spłatę kredytu. Firma pożyczkowa obawia się również, że z racji podeszłego wieku nie zdążymy oddać należności przed śmiercią.
Wiele instytucji jednak udziela pożyczek osobom w podeszłym wieku. Tacy ludzie mogą spokojnie wnioskować o pożyczkę i liczyć na to, że zostanie ona udzielona. Warto przed złożeniem wniosku sprawdzić, jaki dana firma pozabankowa wyznaczyła limit wieku dla swoich potencjalnych klientów.
Wiek kredytobiorcy, a zdolność
Nie tylko dochody i zobowiązania mogą mieć wpływ na to, czy otrzymamy pożyczkę od firmy pożyczkowej. W Polsce istnieje wiele firm pożyczkowych, które dokonują różnego rodzaju obliczeń zdolności kredytowej przed udzieleniem pożyczki, ale nie są to tak skomplikowane obliczenia, jak dokonywane przez banki. W instytucji pozabankowej o pożyczkę może się starać każda osoba, która ma dokument tożsamości, stały dochód z tytułu umowy o pracę, własnej działalności gospodarczej czy nawet otrzymywanej emerytury.
Duże znaczenie ma także kwestia dochodów osiąganych przez kredytobiorców w wieku powyżej 65 roku życia. Najczęściej w tym wieku kredytobiorcy przechodzą na emeryturę, co sprawia, że ich dochody ulegają znaczącemu obniżeniu.
Trzeba jednak mieć świadomość, że możliwość spłaty kredytu w okresie emerytalnym jest zawsze obarczona pewnym ryzykiem niż spłacanie kredytu w okresie aktywności zawodowej. W tym przypadku ryzyko najczęściej związane jest z niższymi dochodami, ale także ze wzrostem prawdopodobieństwa śmierci kredytobiorcy.