Na zakup mieszkania czy domu najlepiej wybrać kredyt hipoteczny. Na spełnienie marzenia o posiadaniu samochodu warto wybrać kredyt samochodowy. Z kredytu konsolidacyjnego można pokryć inne zobowiązania. Natomiast kredyty gotówkowe dają możliwość kredytobiorcom samodzielnego decydowanie, na co zechcą przeznaczyć pożyczone pieniądze. Mogą pokryć koszty zagranicznego wyjazdu wakacyjnego, zakupu samochodu, remontu czy koszty leczenia. Są droższe niż kredyty celowe, zwłaszcza hipoteczne, jednak bardzo popularne. Sprawdzając ranking kredytów gotówkowych 2022, można dowiedzieć się, gdzie najlepiej aplikować o kredyt w tym roku. 

Ostatnia aktualizacja: 16 Marca 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
24,70 %
RRSO
16,75 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Zaratka ze stałym oprocentowaniem
48 miesięcy
Okres spłaty
9,27 %
RRSO
8,90 %
Oprocentowanie
1 000 - 4 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Gotówkowa Pekao S.A.
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
13,79 %
RRSO
12,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 250 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - EKO Pożyczka gotówkowa
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
16,13 %
RRSO
10,69 %
? zmienne
Oprocentowanie
5 000 - 100 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy
1 - 5 lat
Okres spłaty
29,88 %
RRSO
17,49 %
? stałe
Oprocentowanie
1 000 - 50 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka online
2 - 96 miesięcy
Okres spłaty
19,06 %
? Maksymalne RRSO
RRSO
11,89 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 500 - 4 500 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pożyczka Internetowa
1 - 10 lat
Okres spłaty
12,57 %
? maksymalne RRSO 102,55%
RRSO
8,69 %
? oprocentowanie zmienne
Oprocentowanie
500 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
9 - 120 miesięcy
? 9-96 m-cy kredyt konsumpcyjny; 12-120 m-cy kredyt konsolidacyjny
Okres spłaty
12,96 %
RRSO
7 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 180 000 zł
? 1 000-80 000 zł - kredyt konsumpcyjny; 10 000-180 000 zł - kredyt konsolidacyjny.
Kwota
» SPRAWDŹ «
Velo Bank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
28,50 %
?
RRSO
13,74 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Bank PEKAO pożyczka konsolidacyjna
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
13,79 %
RRSO
12,25 %
? Oprocentowanie zmienne
Oprocentowanie
10 000 - 250 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Bank Millennium - Pożyczka online
6 - 70 miesięcy
Okres spłaty
12,67 %
RRSO
11,99 %
? Oprocentowanie stałe
Oprocentowanie
1 000 - 40 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Kredyt Gotówkowy do 200 000 zł ze stałą ratą
6 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,57 %
RRSO
10,99 %
? stałe w skali roku
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
60,54 %
RRSO
9,26 %
Oprocentowanie
1 000 - 250 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «

Instytucje finansowe obniżyły oprocentowanie, co jest efektem cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dzięki temu za niektórymi ofertami kryją się najtańsze kredyty gotówkowe i rzeczywiście jest do dobra pora, aby pożyczyć pieniądze od banku, choć oczywiście każdy kredyt ma swoje minusy. Eksperci finansowi przekonują, że kredyty w tym roku nie zdrożeją, a do tego można się spodziewać jeszcze niższego oprocentowania.1

Jakimi zaletami i wadami wyróżniają się kredyty gotówkowe?

Nie każdy dysponuje wystarczającą ilością gotówki na zakup tego, co potrzebuje lub tego, co sobie wymarzy. Nie każdy ma tzw. poduszkę finansową i jej brak dał się we znaki zwłaszcza w czasie, gdy wybuchła pandemia z powodu koronawirusa. Często zatem trzeba zwrócić się do banku o finansowanie. Po kredyty gotówkowe Polacy sięgają bardzo często. W 2019 roku instytucje finansowe sprzedały o 4,1% takich kredytów więcej niż w roku poprzednim.Nie można nie wspomnieć o zaletach tego rodzaju kredytów. Te najważniejsze to:

 • Brak konieczności wnoszenia wkładu własnego. Nawet przy pożyczeniu większej sumy, bank nie wymaga wkładu (może jednakże wymagać ubezpieczenia).
 • Dostęp do ofert online i możliwość uzyskania kredytu bez wychodzenia z domu. Nie trzeba stawiać się osobiście w oddziale banku, aby zawnioskować o kredyty gotówkowe. Kredytu hipotecznego nie da się załatwić w ten sposób.
 • Duża liczba ofert przekłada się na stosowanie przez banki licznych promocji. To szansa na pożyczenie pieniędzy na atrakcyjnych warunkach.
 • Dowolność w przeznaczeniu pieniędzy. To kredyt konsumencki na dowolny cel i bank nie będzie rozliczał kredytobiorcy ze sposobu dysponowania pieniędzmi.
 • Elastyczność w spłacie zobowiązania. Dziś bez trudu znajdziemy kredyt gotówkowy z możliwością wcześniejszej spłaty, gdyż banki z uwagi na obowiązujące prawo muszą gwarantować kredytobiorcy uregulowanie długu przed terminem.
 • Brak konieczności dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Warto mieć też świadomość, że nawet najlepsze kredyty gotówkowe nie są idealne i mają pewne wady.

 • Stosunkowo wysokie procentowanie. Kredyty z zabezpieczeniem są tańsze.
 • Nie zawsze warto spłacić kredyt wcześniej. Z uwagi na prowizję nakładaną przez bank może być to nieopłacalne.
 • Kredytobiorca może być zmuszony do skorzystania z dodatkowego produktu bankowego.

Jak wziąć kredyt gotówkowy online?

Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiają wzięcie kredytu bez konieczności wizyty w oddziale. Całą procedurę warto więc rozpocząć, sprawdzając ranking kredytów i przechodząc na stronę wybranego banku. Do wzięcia kredytu wystarczy nawet smartfon, nie musi być to komputer. Kredytobiorca może zapoznać się z dokumentami w formie elektronicznej. Coraz częściej oferty internetowe charakteryzują się korzystniejszymi warunkami. Żeby wziąć kredyt gotówkowy online, wystarczy przygotować dokument tożsamości. Nie jest to konieczne, gdy o kredyt zwraca się posiadacz ROR, korzystający z bankowości internetowej.

Gdy bank będzie wymagał dodatkowych dokumentów, skontaktuje się z wnioskodawcą. Wszystkie etapy procedury można odbyć online. Najpierw trzeba oczywiście wypełnić wniosek. Kredyt w banku to zawsze kredyt gotówkowy z BIK. Bank, decydując o udzieleniu kredytu, sprawdza zdolność kredytową każdego, oceniając możliwość spłaty danego zobowiązania z uwzględnieniem odsetek. W tym celu porównuje dochody oraz wydatki wnioskodawcy lub jego gospodarstwa domowego w skali miesiąca. Uwzględnia dochody osiągane regularnie i wydatki stałe. W ten sposób wylicza nadwyżkę, jaka będzie mogła zostać przeznaczona na spłatę rat nowego kredytu. Znaczenie ma również historia kredytowa, czyli wpisy w BIK i BIG-ach. Weryfikacja klienta zajmuje kilka chwil, gdyż odbywa się niemal automatycznie. Finalnie umowę o kredyty bankowe można zawrzeć online, za pośrednictwem kuriera lub w placówce banku. 

Czy najtańsze kredyty gotówkowe to te z niską ratą?

Każdy przyszły kredytobiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, co kształtuje wysokość raty kredytu gotówkowego i jakie są jego koszty. Wysokości miesięcznej raty  zależy od:

 • poziomu stóp procentowych – te zgodnie z ustawą o NBP ustala Rada Polityki Pieniężnej,
 • okresu kredytowania – wydłużenie powoduje niższe raty, ale nie oznacza, że kredyt będzie tańszy,
 • kwoty kredytu.

Nie istnieje zasada mówiąca o tym, że niskie raty kredytów decydują o atrakcyjności ofert. Niestety często konsumenci myślą, że wystarczy porównać ratę, aby znaleźć najtańsze kredyty gotówkowe. Tymczasem tanich kredytów warto poszukiwać, sprawdzając:

 • wysokość oprocentowania nominalnego – to niskie też nie zawsze oznacza najbardziej atrakcyjną ofertę (banki łapią klientów na niskie oprocentowanie, doliczając wyższą prowizję),
 • prowizję – ta podejrzanie niska może oznaczać konieczność wykupienia ubezpieczenia,
 • ubezpieczenie – kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem może być tańszy od tego bez.

Sprawa wygląda nieco na zagmatwaną, ale w rzeczywistości samemu łatwo przekonać się, czy niska rata kredytu idzie w parze z niskim jego całkowitym kosztem. Najprościej pomnożyć ratę proponowaną przez bank przez ilość rat. Dzięki temu kredytobiorca dowie się, ile pieniędzy rzeczywiście odda do banku. Pomniejszając wynik o kwotę kredytu, uzyska koszt zobowiązania. Jeśli taką czynność powtórzy dla różnych ofert, może okazać się, że kredyty gotówkowe z najniższym oprocentowaniem będą finalnie droższe od tych z niższym. 

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Czy można wziąć kredyt gotówkowy z rodzicami?

Nawet brak zdolności kredytowej można szybko zmienić. Poprawę wiarygodności względem instytucji finansowych warto rozpocząć od: 

 • spłaty przeterminowanych zobowiązań, 
 • zamknięcia kredytów odnawialnych na rachunkach, 
 • rezygnacji z kart kredytowych, nawet gdy są niewykorzystane,
 • uzyskania wyższych dochodów, np. przez zmianę pracy na lepiej płatną, na stabilnych warunkach (umowa o pracę). 

Bank sprawdza bieżące zobowiązania oraz te już spłacone. Młode osoby, które nie zaciągały zobowiązań i posiadają czystą historię kredytową, również mogą zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu. Faktycznie takie osoby nie mogą się pochwalić rzetelnością w regulowaniu zobowiązań, bo po prostu nie miały okazji ich zaciągać. W takim przypadku warto zdecydować się na kredyt gotówkowy z rodzicami. Dodatkowa osoba w umowie z bankiem przyczyni się do zwiększenia szansy na pozytywną decyzję kredytową lub uzyskanie znacznie korzystniejszych warunków kredytu. Jednak tylko wtedy, gdy rodzic posiada odpowiedni poziom zdolności kredytowej.

https://www.money.pl/banki/kredyty-w-tym-roku-nie-zdrozeja-a-oprocentowanie-moze-byc-jeszcze-nizsze-6499760351631489a.html

2 Raport BIK Kredyt Trendy za 2019 rok: https://media.bik.pl/publikacje/att/1392673