Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć?

kredyt hipoteczny

W dzisiejszych czasach bardzo trudno kupić mieszkanie lub dom za gotówkę. Aby sfinansować zakup własnego lokum większa część z nas prędzej czy później rozważy opcję taką jak kredyt hipoteczny. Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę w banku warto sprawdzić co powinniśmy wiedzieć o tej usłudze bankowej.

Kredyt hipoteczny, czyli długoterminowy – co to znaczy?

Nazwa kredyt hipoteczny bardzo często funkcjonuje zamiennie z określeniem kredyt mieszkaniowe. Wynika to z faktu, że jest to kredyt długoterminowy, który pobieramy na zakup konkretnej nieruchomości. Zabezpieczeniem kredytu jest w tym przypadku jest hipoteka na rzecz banku, która zostaje wpisana do księgi wieczystej domu lub mieszkania, którego kupno jest finansowane za środki, które otrzymujemy z kredytu.

Kredyt hipoteczny jest długoterminowy. Co to znaczy?

Zazwyczaj jest on udzielany w dużej kwocie – co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Właśnie dlatego jest spałata rozkładana jest na wiele lat, w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt. Specjaliści radzą, aby w miarę możliwości decydować na nieco większą ratę przy okazji krótszego okresu kredytowania. W ten sposób unikniemy dużej ilości odsetek. Banki proponują bardzo różne warunki, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z różnymi propozycjami na stronach, takich jak: https://gotowkadomowka.pl/porownanie-najlepszych-kredytow-hipotecznych-ranking-ofert/ 

Zabezpieczenie hipoteczne – co to znaczy?

Warto wiedzieć, że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość, którą zamierzamy kupić za otrzymaną od banku kwotę. Hipoteka wpisywana jest do księgi wieczystej domu lub mieszkania, czyli dokumentu opisującego stan prawny nieruchomości. Hipoteka jest zabezpieczeniem kredytu i pozwala bankowi na ściągnięcie długu właśnie z nieruchomości niezależnie od tego, czyją, według prawa,  jest ona własnością. W praktyce oznacza to, że bank będzie on mógł dochodzić należności nawet w przypadku, kiedy pierwotny właściciel mieszkania sprzeda je komuś, kto nie będzie regularnie spłacał rat. 

Wkład własny – co warto o nim wiedzieć?

Już od dłuższego czasu banki prowadzą politykę, która nie pozwala na udzielanie kredytów w całości finansujących zakup nieruchomości. Dlatego jeżeli chcemy otrzymać kredyt hipoteczny musimy przygotować się na to, że będziemy musieli zgromadzić wkład własny, czyli środki finansowe, które są w stanie pokryć część inwestycji. Wysokość wkładu własnego zależna jest od wielu czynników, warto więc dobrze przeanalizować wszystkie aktualne wymagania banków. 

Wkład własny może mieć kilka różnych form. Może być to gotówka lub środki zgromadzone na rachunkach bankowych. Banki jednak akceptują także wartość rynkową działki, na której ma powstać budowany przez nas dom, premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej czy chociażby udokumentowane koszta budowy lub wartość zakupionych materiałów budowlanych. 

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zakupu dodatkowego ubezpieczenia w przypadku, kiedy nasz wkład własny jest niewielki. Jest to jednak opcja dosyć kosztowna. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.