Co to jest faktoring i na czym polega?

faktoring

Coraz częściej wykorzystywaną usługą przed przedsiębiorców jest faktoring. Jest on dedykowany firmom, które mają problem z płynnością finansową lub chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności. Takie firmy zazwyczaj wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, dlatego zalecane jest zawarcie umowy z faktorem.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to cykliczna usługa finansowa, która przeznaczona jest dla firm sprzedających towary lub świadczącym usługi na rzecz innych firm czy instytucji z odroczonym terminem płatności. Faktor, z którym firmy podpisują umowę, przejmuje na siebie obowiązek rozliczania się z klientami i pobrania od nich powstałych w wyniku sprzedaży czy usługi należności. Ułatwia to klientom firmy faktoringowej zachowanie płynności finansowej w swoim przedsiębiorstwie, gdy w międzyczasie zachodzi potrzeba uregulowania innych należności m.in. za materiały do produkcji czy wypłacenie pensji pracownikom.

W transakcji biorą udział 3 strony:

 • Faktorant – klient firmy faktoringowej,
 • Dłużnicy – odbiorcy produktów i usług,
 • Faktor – strona finansująca, która pobiera należności od klienta faktoranta.

Wyróżniamy dwa rodzaje faktoringu:

 • Niepełny – bez przejęcia ryzyka niewypłacalności przez klienta.
 • Pełny – z przejęciem ryzyka niewypłacalności.

Kiedy najczęściej stosuje się faktoring?

Najczęstsze przyczyny, w których firmy zawierają umowy z faktorem to problem z rozliczeniami ze swoimi kontrahentami, a także dłuższe terminy płatności. Firma dzięki współpracy z firmą świadczącą faktoring chce ograniczyć ryzyko związane z opóźnieniem lub nieopłaceniem faktury przez kontrahenta. Jest to dobra też okazja, aby zwiększyć sprzedaż w firmie dzięki dodatkowemu finansowaniu. Najpopularniejsze branże, które korzystają z usług faktoringu to branża budowlana i transportowa. W tak dużych przedsiębiorstwach zatrudnia się bardzo wielu pracowników i wykonuje się zlecenia na bardzo dużą skalę. Płynność finansowa w tego typu branżach to podstawa funkcjonowania firm. Faktorzy umożliwiają też szybki zastrzyk gotówki, kiedy dana firma nie posiada zdolności kredytowej, a natychmiastowo musi zwiększyć swoje moce przerobowe.

Faktoring – dlaczego warto?

Korzystanie z usług firmy świadczącej faktoring niesie za sobą wiele zalet. W niektórych branżach zawarcie umowy z faktorem jest nawet wskazane, żeby zabezpieczyć swoje interesy z kontrahentami. Firma korzystająca z usług faktora przekazuje mu cały obowiązek prowadzenia rozliczeń i monitoringu należności, dzięki czemu może swobodnie rozwijać swoją działalność.

Największe zalety faktoringu to:

 • Zapewnienie płynności finansowej i bezpieczeństwa własnej firmie.
 • Szybsze pozyskiwanie zleceń dzięki oferowaniu dłuższych terminów płatności.
 • Wolne środki na bieżące wydatki takie jak stałe opłaty, inwestycje, materiały produkcyjne, czy wynagrodzenia dla pracowników.
 • Brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową firmy.
 • Możliwość regulowania swoich zobowiązań na czas.
 • Wyższa skuteczność egzekwowania należności.
 • Ograniczenie ryzyka bankructwa do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.