Każdy, kto choć raz starał się o kredyt wie, jak ważna jest pozytywna ocenia zdolności kredytowej. Jak wynika ze statystyk, ponad połowa Polaków ma zaciągnięty kredyt w banku lub pożyczkę od firm pozabankowych. Takie osoby w przyszłości nie będą miały problemów z zaciągnięciem kolejnych zobowiązań. Głównym i jedynym warunkiem jest spłacanie pożyczki o czasie.
Historia kredytowa to tak naprawdę wszystkie dane zgromadzone w BIK. Dotyczą one Twoich kredytów i pożyczek — tych, które aktualnie spłacasz i tych już spłaconych. Na historię kredytową składają się zarówno informacje o terminowo spłacanych zobowiązaniach, jak i o opóźnieniach w spłacie. Mówiąc prościej, historia kredytowa jest, więc jasnym, precyzyjnie nakreślonym obrazem wiarygodności osoby wnioskującej o kredyt. Pozytywna, może zwiększyć jej szanse na otrzymanie finansowania. Negatywna, może je zmniejszyć, a często nawet przekreślić.
Osoby, które nie mają oraz nie mają zdolności kredytowej, kredytu w banku niestety nie dostaną. Inna sytuacja się przedstawia u firm pozabankowych. Wiele instytucji wychodzi naprzeciw ludziom i udziela pożyczek bez historii kredytowej.
Czy dostanę pożyczkę bez historii kredytowej?
Wiele banków przywiązują dużą wagę do tego, jak kredytobiorca wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Dane o tym znajdują się m.in. w Biurze Informacji Kredytowej. Na ich podstawie bank może określić swoje ryzyko, co do spłaty udzielanego kredytu. Osoby, które nie mają żadnej zdolności kredowej oraz historii kredytowej nie dostaną kredytu.
Na szczęście „pusty BIK” nie jest przeszkodą niemożliwą do pokonania. Istnieją, instytucje, które udzielają finansowania klientom bez historii kredytowej. To przede wszystkim duża szansa dla młodych osób, które nie posiadają historii kredytowej. Większość pożyczkodawców pozabankowych oferuje gotówkę już od 18 lat. Jest to dobra propozycja dla osób, które potrzebują dodatkowych pieniędzy na swoje wydatki. Taką pożyczkę można otrzymać na dowód, a aplikowanie o pożyczkę jest w tym przypadku dziecinnie proste.
Biorąc pożyczkę przez Internet warto zaznajomić się informacją, które firmy udzielają pożyczek bez historii. Warto również przemyśleć kwestie kwoty, jaką chcemy pożyczyć. Jak i również czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę o czasie. Gdy już będziemy pewni, jaką pożyczkę chcemy to wtedy zaś możemy o nią zawnioskować. We wniosku podajemy nasze podstawowe dane osobowe oraz robimy przelew z opłatą weryfikacyjną w celu sprawdzenia zgodności naszych danych na koncie bankowym z tymi podanymi we wniosku. Koszt weryfikacji to 1 grosz lub 1 złoty. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony to pieniądze znajdą się na naszym koncie w 15 min.
Skorzystanie z tego typu oferty od firm pozabankowych to nie tylko uzyskanie dodatkowy pieniędzy. To również szansa na kredyt w banku w przyszłości.
Historia kredytowa — plus dla pożyczkobiorcy
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że brak historii kredytowej nie jest dobrze postrzegany przez banki. Czysta karta w BIK-u oznacza jedną wielką niewiadomą. Bank boi się takich osób, które nie brały dotąd żadnego zobowiązania na siebie, ponieważ nie potrafią przewidzieć czy klient będzie spłacał pożyczkę w terminie.
W dzisiejszych czasach budowanie historii kredytowej jest niezmiernie ważne. Nasza pozytywna historia kredytowa to otwarta furtka na większe pożyczanie w banku.
Jednym ze sposobów na zwiększenie swojej wiarygodności przed bankiem jest zaciągnięcie niewielkiego zadłużenia, które spłacimy bez problemu i w terminie. Może to być drobny debet na koncie czy karta kredytowa z niedużym limitem. Ważne, by nasze zadłużenie zostało odnotowane w BIK – u oraz aby jego spłata była nieco rozciągnięta w czasie (minimum 6 miesięcy).
Innym sposobem na podniesienie swojej wiarygodności są zakupy na raty. Wiele firm oferuje zakupy na 0% w sklepach AGD i RTV, telewizor lub komputer na raty jest całkiem sensownym pomysłem. Pamiętać należy oczywiście o terminowym spłacaniu kredytu.
Dobra historia kredytowa jest przepustką do dodatkowych pieniędzy. Nie wpływa jednak na zdolność kredytową. To, o jaką pożyczkę będziemy się starać w głównej mierze zależy przede wszystkim od naszego:
- Rodzaju zatrudnienia;
- Wysokości zarobków;
- Ilości obsługiwanych kredytów;
- Braku wpisów w rejestrach dłużników;
- Ilości osób na utrzymaniu;
- Oraz wieku.